RUUF

Kiraya Vermek için Ev Almak Mantıklı mı?

13.06.2024
4 dk. okuma
Mirak Özoğlu
İçindekiler
Kiraya Vermek için Ev Almak Mantıklı mı?
Kiraya vermek için ev almak genellikle mantıklıdır, çünkü pasif gelir sağlar ve yatırımın değeri zamanla artabilir. Ancak, bölgenin kira getirisi, evin maliyeti, bakım masrafları ve emlak piyasası koşulları gibi faktörleri dikkate almak önemlidir.
Konut yatırımı, mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlar göz önünde bulundurulduğunda piyasa koşulları elverişliyse değerlendirilecek bir seçenektir. Bakım ve yönetim maliyetleri açısından zorlamayacak gayrimenkul değer artışının yüksek olduğu bölgede kira getirisi iyi olan bir ev almak mantıklıdır.

Kiraya Verme Amaçlı Ev Almak

Düzenli pasif gelir elde etmek ve uzun vadede mülk değer artışından yararlanmak isteyen yatırımcılar için cazip bir seçenektir. Lokasyon, kira talebi, mülkün durumu ve potansiyel giderler gibi faktörleri dikkate almak gerekir.
Mali analiz ve piyasa araştırmasına öncelik verilmesi gerekir. Mülkün bulunduğu bölgedeki kira piyasasını, beklenen kira gelirini, mülkün bakım ve yönetim maliyetlerini de göz önünde bulundurmak gerekir.
Her Bütçeye Uygun Konut Yatırımı
Konuta yatırım hayal oldu diyenler için; temettü dağıtan, veriye dayalı ve her bütçeye uygun şartlarda konut yatırımı imkanı.
HEMEN BAŞVUR

Piyasa Dinamikleri ve Kiralar

Emlak piyasası arz - talep dengesi ve ekonomiden etkilenir. Kiralar, lokasyon, mülk ve piyasa değerine göre belirlenir. Faizlerin düşük olduğu süreçlerde getiri potansiyeli, değer artışı yüksek konutlar yatırım kararlarında belirleyici olur.
Büyükşehirlerde iş olanakları, ulaşım kolaylığı vb. nedenlerden dolayı konut talebi ve kiralar yüksektir. Küçük şehirler, kırsal bölgelerde talep daha düşük kalsa da doğal güzellikler oraları cazip kılar. Üniversite öğrencilerinin yoğun olduğu bölgelerde kiralık evlere olan talep artar.
Emlak piyasasında arz ve talep dengesinin yüksek olduğu, kiraların istikrarlı biçimde arttığı ve ekonomik büyümenin sürdüğü bölgelerdeki yatırımcılar için kiraya ev vermek mantıklı ve kârlı olabilir.

Yatırım Yöntemi Olarak Ev Sahipliği

Emlak, değer artışı ve kira geliri ile yatırımcılara getiri potansiyeli sunar. Mülkün kira getirisi, yatırımcının pasif gelir elde etmesini sağlar.
Gayrimenkul yatırım fonları, yatırımcıların düşük maliyetlerle büyük projelere yatırım yapmalarını sağlar. Profesyonel yönetim altında işletilen fonlar, kira geliri elde etmek amacıyla ticari veya konut gayrimenkullerine yatırım yaparlar.

Finansman ve Kredi Kullanımı

Ev alırken kullanılabilecek finansman seçenekleri arasında konut kredileri ve konut finansmanı sunan şirketler yer alır. Kredi başvuru süreci, gelir durumu, kredi geçmişi ve mevcut borçlar gibi faktörlere dayanır.
Konut kredilerinde faiz oranları, ekonomik koşullara ve kredi alıcısının risk profiline bağlı olarak değişir. Kiraya verme amaçlı ev alırken krediye erişim ve geri ödeme planları, kira geliri ile kredi geri ödemesinin sağlanmasına odaklanır.
Konut kredisi ya da peşinat biriktirme zorluğunu yaşamadan ilk kez ev sahibi olacaklar için RUUF esnek ödeme planıyla daha hızlı ev alma fırsatı sunar.

Bütçeleme ve Maliyet Analizi

Ev alımı sadece satın alma bedeliyle sınırlı kalmaz; tapu harçları, vergiler, sigorta, taşınma masrafları, gerekirse bakım-onarım gibi ek maliyetler de dikkate alınmalıdır. Bütçeleme stratejileri, yatırımcıların bütçelerini aşmamalarını, alım sürecinin tüm mali yükünü hesaplamalarını kolaylaştırır. Emlak Fiyatlarının Değerlendirilmesi
Benzer özelliklere sahip satılmış veya kiralanmış diğer emlaklar incelenerek emlak için piyasa değeri belirlenir. Gelir yaklaşımı yönteminde ise beklenen kira geliri, net gelirin tahmini değerini belirler. Son olarak maliyet yaklaşımı, arazinin değerini ve emlak için yeniden inşa maliyetini dikkate alır.

Gelir ve Gider Dengelemesi

Kira gelirini artırmak için kira bedelini rekabetçi tutarak güvenilir kiracılar seçin ve uzun vadeli kiralamalar yapın. Giderleri azaltmak amacıyla önleyici bakım yapın, vergi avantajlarından yararlanın ve beklenmedik masraflar için yedek fon oluşturun.

Enflasyon ve Faiz Oranları

Enflasyon, emlak değerlerini, kira gelirlerini artırabilirken faiz oranları borçlanma maliyetlerini ve emlak talebini etkiler. Yüksek enflasyon dönemlerinde emlak yatırımları enflasyona karşı korunma sağlar, düşük faiz oranları ise emlak yatırımlarını teşvik eder.

Avantajlar ve Dezavantajlar

Yatırımlık ev almanın avantajları arasında pasif gelir elde etme imkânı, yatırımın zaman içinde değer kazanması ve enflasyona karşı koruma sağlaması bulunur. Kiraya verilen mülk, düzenli gelir akışı sağlayarak finansal istikrarı artırır.
Kiraya verme amaçlı ev almanın dezavantajları arasında; emlak piyasasında karşılaşılabilecek yüksek fiyatlar ve yatırımın getirdiği riskler, piyasa dalgalanmaları, mülkün boş kalma süreleri, kiracı problemleri yer almaktadır. Bakım ve onarım maliyetleri ile vergi yükümlülükleri de dezavantaj oluşturur.
RUUF Invest ile gayrimenkul yatırım fonlarına yatırım yaparak kiracı bulma ya da sonrasında yaşanacak herhangi bir soruna maruz kalmadan pasif gelir elde edebilirsiniz. Hatta bakım onarım maliyeti, piyasa dalgalanmaları ve vergi yükümlülüğüne maruz kalmazsınız.

Konuta Yatırımda Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Yatırım için ev yerine RUUF Invest gibi platformlar aracılığıyla Gayrimenkul Yatırım Fonlarını tercih ederek emlak alımının getirdiği operasyonel zorlukları ve riskleri azaltarak gayrimenkul piyasasındaki getirilerden faydalanmak mümkündür.
Kira geliri için yatırım alternatifleri arasında konut, ticari gayrimenkul, gayrimenkul yatırım fonları (GYF), kısa vadeli kiralama, öğrenci evleri, ofis alanları ve tarım arazileri yer alır. Bu seçenekler, düzenli kira geliri ve potansiyel değer artışı sağlar.
Bunlar arasından gayrimenkul yatırım fonları, gayrimenkule yatırım yaparak düzenli pasif gelir sağlar, RUUF Invest ise profesyonel yönetimle riskleri minimize edip getiri potansiyelini artırır.
RUUF Invest, gayrimenkul yatırımlarınızı kolaylaştırırken riskleri minimize eder ve maksimum getiri potansiyeli sunar. İster tüzel kişi olun, ister gerçek kişi vergi avantajları ile alışılmış gayrimenkul yatırımının bir adım önüne geçin. Güvenli yatırım deneyimi için hemen RUUF Invest’e katılın.
Paylaş
Yazar
Mirak Özoğlu

Mirak Özoğlu, Türkiye’deki konut sahipliği ve gayrimenkul yatırımına erişilebilir çözümler sunan RUUF’ta iş geliştirme ve pazarlama müdürü olarak liderlik etmektedir. Özoğlu, ev satın alma süreçlerini dönüştürme, yenilikçi sistemleri hedef kitlelere duyurma ve gayrimenkul sektörüne özgü dijital pazarlama faaliyetleriyle talep toplama konularında çalışmalarını sürdürmektedir. Mirak Özoğlu’nun finansal teknoloji ve gayrimenkul sektöründeki pazarlama yönetimi, iş geliştirme ve inovatif teknolojilere dair geniş deneyimi; girişimin kitlelere duyurulmasında, büyümesinde ve başarısında kilit bir rol oynamaktadır.